Sierra Leone- A gymntok szerepe
2005.10.16. 23:28
Sierra Leonban az elsõ gymntot 1930-ban talltk, de a jelentõs gymnt kitermels 1935-ben kezdõdtt meg. A Sierra Leone-i termels jellegzetessge, hogy nagy szmban tallhat nagyon j, drgakõ minõsgû gymnt.
Az orszg "sztrjt", a 969 kartos gymntot a Koidu vezetben fedeztk fel. 1937-re vi egymilli kartot bnysztak, s 1960-ban az ves termels a ktmilli kartot is elrte. 1930-tl 1998-ig megkzeltõleg 55 milli kartot bnysztak hivatalosan Sierra Leonban. 270 USA dollrral szmolva kartonknt 1996-ban a gymntokbl szrmaz sszeg 15 billi amerikai dollrra rgott.
1935-ben a gyarmati hatsgok a De Beers` Sierra Leone Selection Trusttal (SLST) egy olyan megllapodst ktttek, melynek rtelmben a vllalat 99 vre elõre megkapta az orszg majdnem egsz terletre vonatkoz bnyszati jogokat. Ettõl fggetlenl 1956-ra kb. 75000 illeglis bnysz tartzkodott Kono vezetben, a gymntlelõhelyek szvben, amely azt jelzi, hogy a rend s a jog nem okoz klnsebb akadlyt szmukra a drgakvek csempszetben. A vevõk s a csempszõk fõleg libanoni kereskedõk voltak. Mivel Kono s Freetown kztt az 50-es vek elejn a biztonsgot megerõstettk, a libanoni csempszek a kveket Libriba szlltottk. Libria fõvrosban ekkor „gymnt-boom” volt, ezrt az antwerpeni s az izraeli gymntkereskedõk irodjukat Monroviba helyeztk t. A De Beers 1954-ben Monroviban vsrolt egy irodt, hogy jobban az ellenõrzse alatt tudja tartani a kereskedelmet. 1955-ben a gyarmati hatsgok elvetette az SLST orszgos monopoljt, bezratta Yengema s Tong mezõit, egy kb. 450 ngyzetmteres kerletet. 1956-ban mindegyik bnyszatra kiadott engedly magban foglalta, hogy bennszlttek is bnyszhassanak. Ezek az engedlyek fõleg olyan libanoni kereskedõk kezbe kerltek, akik mr a szzadfordul idejn letelepedtek Sierra Leonba.
1968-ban, a fggetlensgg vls utn hat vvel Siaka Stevens kerl a hatalomra. A populista miniszterelnk a gymntokat s az SLST jelenltt rvid idõ alatt politikai clokra hasznlja fel, felbtortva ezzel az illeglis bnyszokat. Stevens flig-meddig bûnzõi tevkenysgekkel maga is bekeveredett az illeglis gymntbizniszbe. 1971-ben megalaptotta a National Diamond Mining Companyt (NDMC), ami egyben llamostotta az SLST-t. A tovbbiakban gy minden lnyeges dnts a miniszterelnktõl, s annak jobb keztõl, a libanoni Jamil Mohammed zletembertõl szrmazott. Az 1970-ben tbb mint ktmilli kart exportlsa 1980-ban 595000 kartra emelkedett, mg 1988-ban csak 48000 kart volt. 1984-ben az SLST a megmarad rszesedst a Jamil ellenõrzse alatt ll Precious Metals Mining Company (PMMC) rszre adta el. 1985-ben Stevens megbukott, s Joseph Momoh lett az orszg elnke. Momoh egyenesen Jamil kezei kztt tallta magt. A hetvenes vek vgtõl a kilencvenes vek elejig a libanoni polgrhbor hatsai „tkrzõdtek” Sierra Leonban. Szmos libanoni milcia hzott hasznot Sierra Leone-i honfitrsaik pnzgyi tmogatsbl s az orszg gymntjai mindegyik frakci szmra fontos informlis adbzisnak bizonyultak. Miutn 1987-ben Jamil knytelen volt elmeneklni az orszgbl, a gymntokhoz vezetõ t nyitva llt olyan izraeli „befektetõknek”, akik orosz s amerikai bûnzõ csaldokkal lltak szoros kapcsolatban, illetve szerzõdses viszonyban voltak az antwerpeni gymnt kereskedssel. Nem sokkal ksõbb, hogy a RUF lzadi 1991-ben kirobbantottk a polgrhbort, Momoh helyett katonai kormny jut hatalomra. Ez persze nem vet gtat a RUF tnykedsnek, s a lzadk tovbb folytatjk a harcot. Libria a RUF bankra s elsõszm tmogatja lett, cserbe a Sierra Leonbl ellopott gymntokkal kereskedhetett. A kilencvenes vek vgre Libria a gymntokkal kapcsolatos bûncselekmnyek legfõbb kzpontjv vlt, a jl prosperl zletet az Afrikra kiterjedõ fegyver-s drogkereskedelemmel ppgy sszekapcsolva. A RUF szmra Libria egyben a gymntok „kivezetõ nylsa” is. Nem csoda, hogy a RUF ugyanannyi energit fektet a gymnt bnyszatba, mint a harcokba: amg 1996-ban 15000, addig 1998-ban mr kt s fl milli kart gymntot adott el Belgiumnak!
|