Megcsonktva
2005.10.16. 23:40
Valamennyire enyhlni ltszik a Sierra Leont immr tz ve ural erõszak s kosz, amita az orszg a nemzetkzi kzssgek gymsgt lvezi, s a kormny minden egyes „leszerelõ” lzadnak 300 dollrt gr. Mivel azonban az 1999 nyarn megkttt bkemegllapodsban lert felttelek eddig mg nem valsultak meg, a harcok brmelyik pillanatban fellngolhatnak.
Gyakorlatilag minden szõrnyûsg tz vvel ezelõtt kezdõdtt, amikor a szomszdos libriai polgrhborba beavatkoz nyugat-afrikai bkefenntartk (ECOMOG) Sierra Leonban alaktottk ki a bzisukat. A libriai lzadk vezre, Charles Taylor (ma Libria elnke) erre reaglva 1991-ben Sierra Leonban egy msodik frontot nyitott. gy szletett meg Foday Sankoh vezetsvel a Forradalmi Egysg Frontja (RUF), s vele egytt a Sierra Leone-i polgrhbor. Foday Sankoh s Charles Taylor rdekei tallkoztak: Sankoh az orszg korrupt vezetse ellen akart harcolni, s cljai elrsben a tanulatlan, perspektva nlkli fiatalok szemlyeiben trsakat, katonkat tallt. Taylornak szintn rdekben llt bosszt llni a szomszdos llam vezetõin, amirt azok az ECOMOG-nak Sierra Leone terletn engedlyeztk az "letelepedst". Azzal, hogy Charles Taylor tmogatta a RUF lzadit, kirobbantotta azt a hbort, amely - a szervezkedõ lzadk nvekvõ szma s elszntsga miatt - elõbb vagy utbb gyis kirobbant volna. De tny, hogy Sierra Leone a Libriban zajl polgrhbor elsõ ldozatnak tekinthetõ: a Libriban zajl esemnyek miatt vgrehajtott IMF-kra drasztikus gazdasgi hatssal volt a Sierra Leone-i trsadalom nagy rsze, fõleg a szegny fiatalok szmra.
A nyolc ve kezdõdtt Sierra Leone-i polgrhborban vgrehajtott gaztettek brutlisabbak, mint a Koszovban elkvetett bûnk - nyilatkozta a konfliktus kapcsn Mary Robinson, az ENSZ Menekltgyi Fõbiztossgnak (UNHCR) vezetõje. A bketeremts nem knnyû feladat a nemzetkzi kzssgek szmra, ugyanis nem lehet csupn a fegyverellts lelltsval megszntetni a konfliktust. A lzadk (s mindazok akiknek rdekkben ll a kosz fenntartsa) ukrn vagy dl-afrikai zsoldosokat alkalmazva elmletileg tovbb tudnnak harcolni a helyiek segtsge nlkl is. A jelenlegi bkeszerzõds megvalstsban is a gymntok jelenlte okozza a legnagyobb gondot az ENSZ s azon orszgok szmra, amelyeknek rdekben ll a rendezs (Nagy Britannia, Nigria). Remnyre az adhat csak okot, hogy Sierra Leone elg kis orszg ahhoz, hogy a nemzetkzi szervezetek alkalmasak legyenek megvltoztatni az esemnyek folyst. Sajnos a trtnsek mst mutatnak: eddig valamennyi bkektsi ksrlet elbukott, az 1996 november 30-n tetõ al hozott Abidjani egyezmnyben foglaltak is csak papron valsultak meg. Az 1999 jlius 7-ei Togban megkttt Lom-i egyezmny megvalstsa is nehznek bizonyul. Ebben a Kelet-Afrikai llamok Kzssge (CEDEAO), az ENSZ s az Afrikai Egysg Szervezete (OUA) gisze alatt ltrejtt megllapodsban a kormny knytelen volt kompromisszumot ktni az orszgot vek ta flelemben s terror alatt tart RUF vezetõivel: a megllapods rtelmben a magukat felad lzadkat nem vonjk felelõsgre tetteikrt, sõt, a bkbe beleegyezõ RUF- vezetõknek magas llami posztot knlnak fel, amely lehetõsggel a lzadk kzl tbben ltek is. Ezzel egy idõben a szõrnyûsgeket tlt lakossgnak el kell fogadnia azt, hogy a csaldokat mszrl, megcsonkt bûnzõk amnesztiban rszeslnek, a felelõsk pedig az jonnan alakult ideiglenes kormnyban jutnak kulcspozcihoz. Nem csoda, hogy Ahmed Tejan Kabbah elnk nem kifejezetten rlt az egyezmny feltteleinek, de nem volt ms vlasztsa, mint a lakossggal egyetemben elfogadni azokat. Az elnk valsznûleg emlkszik arra a szõrnyû idõszakra, amikor a lzadk 1999 janurjban majdnem teljesen elfoglaltk Freetownt, mikzben a vrost vdeni hivatott nigriai katonkat Nigria - az orszg belpolitikjban vgbement vltozsok miatt - majdnem hazarendelte. A Lom-i egyezmny teht egy utols esly arra, hogy Sierra Leonban vgre bke legyen, vagy legalbb valami ahhoz hasonlatos dolog. De tekintettel az egyezmny alrsa krli hercehurcra (a partnerek az alrs pillanatban majdnem visszalptek), a megllapods megvalsulsnak eslye kevs.
Elõszr is a lzadfõnk Sankoh Freetownba val visszatrse nagyon hossz idõt vett ignybe. Sankoh heteken t hzta az idõt Lomban majd Abidjanban, mg vgl a regionlis vezetõk elvesztettk a trelmket, s replõgppel indultak a „fõnk” keressre. Ezt kvetõen az is idõbe telt, hogy a RUF-bl „kiszllt” vezetõk a kormnnyal megegyezzenek abban, hogy ki milyen posztot tlt majd be az egyestett kormnyba. Idõkzben pedig a RUF sehol sem llt a leszerelssel. A RUF vezrkarnak „tklsvel” annyit azrt sikerlt elrni, hogy tbb lzad katona - megunvn a RUF-on belli zavart - kimszott a dzsungelbõl s nknt leszerelt. Ebben kzrejtszott a bizonytalansg is: a lzadkat nyugtalantotta, hogy nem voltak tisztban azzal, hogy az jonnan alakult hatalom vajon elismeri-e õket vagy sem? A leszerels mindenesetre sokba kerl: minden egyes, a fegyvert lead lzadnak 300 dollrt „jutalmat” grnek. Br szmos „fenegyerek” megadta magt, a bkefolyamatokon dolgozkat nyugtalantotta, hogy a RUF mg mindig toboroz embereket, s ami a legszomorbb: gyermekeket. A kialakult furcsa helyzetet Soren Jensen Peterson, az ENSZ Menekltgyi Bizottsgnak tagja a kvetkezõkppen jellemezte: „Ez az egyik legveszlyesebb peridus volt, egy ressg, amiben brmi megtrtnhet.”
Novemberre a kt lzad frakci kztt Makeniben kirobbantak a harcok. A RUF katoni elldztk a polgri lakossgot, ezzel mg inkbb megkrdõjelezve a bke mielõbbi megvalstsnak halovny eslyeit. Termszetesen Sankoh (aki ekkor mr Freetown egyik nagy villjban stkrezett) igyekezett minl kisebb jelentõsget tulajdontani az esemnynek, arra hivatkozva, hogy ez esetben nem a kormnyerõket s a bkefenntartkat rte tmads, hanem a lzadk kztt alakult ki viszly. „Egy csaldi problma” - nyilatkozta a RUF vezre, aki szerint a megllapodst csak akkor rgta volna fel a RUF, ha az ECOMOG vagy a kormny mellett ll Kamajor nevû milicik ellen intz tmadst. Makeni lakosai (azaz az rintettek) nem osztottk Sankoh vlemnyt. De akkor is problms a dolog, ha netn tnyleg a RUF emberei kztti ellentt eredmnyezte a polgri lakossg megflemltst. Ez esetben nem a bkefolyamat, hanem maga a Lomi egyezmny krdõjelezõik meg: ha Sankoh nem tud parancsolni a lzadk felett, akkor mirt kpviselte õket a megllapods sorn? A dzsungelban ugyanis sorra j vezetõk tûnnek fel, akiknek semmifle formlis kapcsolatuk nincsen a kormnnyal s a nemzetkzi kzssgek kpviselõivel. Teht a megllapods rjuk nem vonatkozik.
Jelenleg gy tûnik, hogy a „veszlyes peridusknt” jellemzett idõszakon mr tl van az orszg, azonban ms tnyezõk jelentkeznek akadlyknt. Az egyezmnyben szerepel, hogy szabad vlasztsokat rnak ki, ahol a lzad csoportok mint politikai prtok kpviseltethetik magukat. Ez a kittel vgrvnyesen alssa annak a lehetõsgt, hogy a borzalmakrt felelõs embereket a ksõbbiekben felelõsgre lehessen vonni. Tovbb problmt jelent "politikai" tren, mivel kicsi a valsznûsge annak, hogy ezen vezetõk valaha kpesek lennnek a demokrcia jtkszablyai szerint eljrni. Az optimistk igyekeznek a Sierra Leonban zajl polgrhbort a szomszdos Libria egykori polgrhborjval sszehasonltani, amely vgl egy, a nemzetkzi kzssgek ltal ellenõrztt szabad vlasztssal vgzõdtt. A libriai vgkifejlet forgatknyvben a „polgrhbors bûns”, Charles Taylor jutott hatalomra. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kvl hagyni, hogy vajon mi trtnt volna, ha nem Taylor nyeri a vlasztsokat? Valsznûsthetõ, hogy folytatdott volna a hbor.
A Sierra Leone-i bkefolyamatokban nagy szerepet jtszik az ECOMOG, ezrt e cikknek a msodik rsze az ECOMOG szereprõl szl.
|