ECOMOG
2005.10.16. 23:51
Az ECOMOG kapcsn tbb elemzõ fejben felmerlt a kvetkezõ krds: a belsõ konfliktussal kszkdõ orszgok bkjnek fenntartst, vagy a kormny vdelmt tekinti cljnak a Nyugat-Afrikai Orszgok Gazdasgi Kzssge (CEDEAO) fegyveres szervezete, az ECOMOG? Erre a krdsre keresem a vlaszt a libriai polgrhbort azaz a Sierra Leone-i konfliktust nagy mrtkben meghatroz esemnyt felidzve.
1990-ben a West African States Ceasefire Monitoring Group (WASCMG), azaz a 16 orszgot magban foglal CEDEAO nhai "bkefenntart" szervezete szembekerlt a libriai polgrhbor problmjval. A libriai konfliktus 1989 decemberben kezdõdtt, amikor Charles Taylor, a National Patriotic Front of Liberia (NPFL) vezetõje, Samuel Doe kormnya ellen lzadt fel. A polgrhbor iszonyatos s elviselhetetlen knszenvedseket okozott a polgri lakossg szmra, gy a civilek az egyhzzal egyetemben a CEDEAO-t krtk fel a konfliktus megoldsra, a hadviselõ felek kztti kzvettõ szerepre. A segtsgkrsre azrt volt jogalapja a lakossgnak, mivel Libria is tagja a CEDEAO-nak. Az rdekessg az, hogy mielõtt a CEDEAO-t felkrtk erre a szerepre, Nigria (szintn tagllam) risi buzgalommal, nknt kezdemnyezte, hogy elvllalja a kzvettõ szerepet. Amikor a Taylor vezette lzadk s a libriai hadsereg kztt a feszltsg egyre fokozdott, akkor Gna elnke, Jerry Rawlings azt javasolta Nigrinak, hogy avatkozzon be katonailag a konfliktusba.
1990-ben a Gambia fõvrosban, Banjulban megrendezett CEDEAO-cscson Gambia, Gna, Nigria, Mali,Togo, Elefntcsontpart, Sierra-Leone s Guinea kzremûkdsvel egy olyan bizottsgot hoztak ltre, mely a libriai konfliktus megoldsnak feladatval lett megbzva. Ez a bizottsg - ugyanezen a banjuli cscson- vgl egy bkefenntart fegyveres szervezett vlt, melynek feladata, hogy egyezkeds cljbl meghvja a hadviselõ feleket, valamint katonai kontingenseket kldve Libriba a kt rivlis fegyveres csoport kz lljon, s biztostsa a tûzsznetet. A frissben szletett afrikai bkefenntart szervezet (ECOMOG) elktelezettsge is egyrtelmû volt: semlegesnek maradni, s csak nvdelmi esetben lni a fegyveres akcikkal. A vgsõ cl pedig kizrlag a tûzsznet fenntartsra szortkozott.
Ahogy Tshitenge Lubabu Afrika-szakrtõ fogalmazott, az afrikai trtnelem sorn ez volt az elsõ olyan alkalom, amikor az afrikaiak arra kteleztk magukat, hogy megtalljk a kzs hangot s eszkzt sajt problmik megoldsra. Az Ecomog azonban kzel sem gy valsult meg, ahogy azt kitalltk. A bkefenntart szervezet mr a megalakulsnak kezdete ta kettosztotta az addig egysges CEDEAO-t. Egyes megfigyelõk szerint a gazdasgi kzssg szthzsnak oka ott keresendõ, hogy a 16 llambl 7 llam ltal alkotott szervezet nem kpes arra, hogy sajt akarata szerint brja ktelezettsgre a tbbi llamot. Ennl azonban sokkal inkbb tallbb az az okfejts, mely szerint a szakads oka, hogy egyes llamok vezetõi (mint pldul a Taylort tmogat Flix Houphouet-Boigny elefntcsontparti elnk) rossz szemmel tekintettek (s tekintenek mind a mai napig) Nigrira, amirt az ECOMOG teljes ltszmnak felt nigriai katonk alkotjk. gy a nzeteltrs hamar az anglofonok s a frankofonok kztti veszekedss fajult.
A CEDEAO-n belli vita abbl is fakad, hogy az Egyeslt llamok vezetõi (akik hossz ideig meg voltak rla gyõzõdve, hogy Charles Taylor az az ember, akinek Samuel Doe-t helyettestenie kell) megvltoztattk a Taylorrl alkotott pozitv vlemnyket, miutn megtudtk, hogy az NPLF fõnkt (azaz Taylort) Lbia tmogatja. Az amerikai diplomcia vlemnye olyannyira megvltozott, hogy Taylort a vgn mr ellensg tekintettk. Az Egyeslt llamok annak rdekben, hogy Taylort eltvoltsa, megkereste Houphouet-Boigny elnkt, aki azonban nem llt ktlnek a "szvetsgesdis-jtkban", mivel ki nem llhatja Doe-t. gy az amerikaiak Nigrinak vettk az irnyt, ahol 50 milli dollros tmogatst s logisztikai segtsget grtek annak fejben, hogy a katonai hadmûvelet sikerljn Nigrinak.
Mindekzben az ECOMOG (nigriai katonai "tbblettel") 1990 augusztus 24-n megszllta Librit, de ahelyett, hogy a valdi feladatt (konfliktus-kezels, kzvetts a hadviselõ felek kztt) ltta volna el, a nigriai-amerikai terv kerlt elõtrbe. Az ECOMOG alapelvt (semlegesnek maradni) felrgva a beavatkozs nagyon hamar Taylor-ellenes nigriai politikba fordult t. A fennll feszltsg - paradox mdon pont az ECOMOG-nak ksznhetõen - olyannyira megerõsdtt, hogy a CEDEAO tagllamainak vezetõi a libriai konfliktus megoldsnak cljbl egy j tallkoz sszehvsa mellett dntttek.
1990 oktbernek vgn (miutn mr az illetkes vezetõk ngy cscstallkozt bonyoltottak le) Yamaoussoukroban tbb "befolysosabb" szemlyisg - pldul Jimmy Carter amerikai ex-elnk - kzbelpsnek hatsra Taylor elfogadta, hogy az ECOMOG Libria teljes terletre (ki)terjeszkedjen. A libriai konfliktust lezrni hivatott, november 27-n s 28-n Bamakoban tartott maratoni egyezkeds (36 ra) vgeredmnye egy tûzszneti megllapods volt. Msik lnyeges pontja volt a bamakoi trgyalsnak, hogy elfogadtk Charles Taylor azon kvetelst, hogy az ECOMOG ne csak Libriban, hanem ms orszgokban is jelen legyen. Annak ellenre, hogy a trgyal felek bkefenntartsrl beszltek, mindenki tisztban volt azzal, hogy az ECOMOG mr rges-rgen tllpte az alapokmnyba foglalt szerepvllalst: a bkefenntartst elõbb egy katonai intervenci, majd egsz egyszerûen a terlet elfoglalsa kvette.
libriai polgrhbornak vgl az Abujban alrt bkemegllpods vetett vget 1996 augusztusban. A bkektst ezttal mr az amgy hajthatatlan Taylor is tmogatta, de a frakcik lefegyverzse nagy mrtkben az jonnan kinevezett nigriai tbornoknak, Victor Malunak volt ksznhetõ. 1997 jlius 19-n Libriban szabad vlasztsokat tartottak. A trtnelem fura ironija, hogy a vlasztsokat az a Charles Taylor nyerte meg, aki a tbb mint 150.000 ember lett kvetelõ polgrhbort kirobbantotta, s amely konfliktusban a polgri lakossg szenvedett a legtbbet: a hbor alatt 3 milli libriai meneklt klfldre. Egyes elemzõk azt is a sors szmljra rjk, hogy ppen az ECOMOG kzremûkdsvel sikerlt Taylornak hatalomra jutnia. Az jdonslt elnk oly mdon ksznte meg az ECOMOG szerepvllalst, hogy a bkefenntart csapatok minl elõbbi kivonulst kezdemnyezte.
|