Sierra Leone trsadalma
2005.10.17. 00:06
A felszabadtott rabszolgk ltal alaptott Sierra Leone, a 210 dollros egy fõre jut hazai ssztermkvel (GDP) ma a vilg egyik legszegnyebb orszga.
Valaha szebb idõket lt t a kb. 4.2 milli lakos, tengerparttal rendelkezõ kis nyugat-afrikai llam. A hbor kirobbansa elõtt jl kifejlesztett idegenforgalommal rendelkezett a vgellthatatlan tengerpartjnak s a Freetown krl beerdõstett gynyrû dombjainak ksznhetõen. Sierra Leone fõleg az Amerikbl hazatrt felszabadtott rabszolgknak adott otthont, akrcsak a szomszdos Libria. Ezrt is neveztk Librit a „szabadsg orszgnak”, Sierra Leone fõvrost pedig a „szabad emberek vrosnak”. A Sierra Leonbe otthonra lelt kzssgeit a rgi legmodernebb s leggyorsabban fejlõdõ kzssgeinek tekintettk. 1827 fel a fõvrosban megalaptottk Nyugat-Afrika elsõ egyetemt Fourah Bay College nven. Az egyetem a rgi valamennyi jmod, kzposztlyhoz tartoz dikjait vonzotta. Az egyetem mg ma is gyvdeket s meglepõen sok jsgrt kpez ki. A trsasgi let a Freetownot krlvevõ hihetetlen sok templom krl szervezõdik. A baj egyik forrsa azonban ppen ott kezdõdtt, hogy a csodlatra mlt vrosok rgija el van vgva az orszg tbbi rsztõl, ahol kzhelyesen fogalmazva br, de a szegnysg az r. Az orszg belsejben lõ, szegny s tanulatlan fiatalokat pedig bntja, hogy a vrosokban lõ elit az õ terleteiken lvõ gymnt bnykbl gazdagodott meg. (lsd. a konfliktus oka.)
Sierra Leonban szinte valamennyi csald megtapasztalta a polgrhbor szõrnyûsgeit: a lzadk ltal vgrehajtott tmeges gyilkossgok miatt az tlagos lettartam ma az egyik legalacsonyabb a vilgon, mindssze 37 v. A hummanitrius szervezetekre majdnem minden terleten szksg van. Az orszgon bell 700.000 ember volt knytelen elhagyni otthont s mshov kltzni, s flmillira tehetõ azon emberek szma, akik a hatrokon tlra voltak knytelenek meneklni. Sokan meneklnek az szak fel szomszdos Guineba (kb. 400000 fõ), a keleti oldalon szomszdos Libriba (100000 fõ), vagy az orszgon bell Freetown fõvrosba (250000 fõ). A menekltek sorst megnehezti az is, hogy a hatrokhoz kzel tallhat meneklttborok knnyû clpontok a lzadk szmra, gy a RUF gyakran foglal el meneklttborokat, s li meg az ott tartzkodkat, netn sajt kikpzõtborr alaktva t azt, a meneklteket knyszerti katonskodsra. Becslsek szerint az orszg terletn bell 1.5 milli ember l a lzadk ellenõrizte terleteken. Ezen lakosok szmra egsz egyszerûen lehetetlen a hummanitrius segtsgnyjts. A legnehezebb helyzetben a nõk s a gyermekek vannak, akik a lzadk atrocitsainak legfõbb szenvedõi. A meneklttborok tele vannak olyan ldozatokkal, akiknek karjait, lbait a lzadk puszta szrakozsbl amputltk. A lzadk ltal elrabolt gyermekek szma hromezerre tehetõ. Nekik eslyk sincs arra, hogy iskolba jrjanak.
Az orszgban lõ npek: mende (manding: 40%), temme (31%), limba (9%), amerikai nger (2%), eurpai s egyb (18%).
|